Haftalık Yazılar

Nasıl Seçmeliyim?

f8091000de3f026d209837e21bc2e700_m

Motisiklet sürüşü biraz mücadele işidir. Güneşten yağmura geçince anlarsın. Hayat gibi düşün, her günün aynı mı geçiyor? Kaskının içinden gözüne sinek giriverince güzel güneşli havanın bir anda önemli olmadığını küçük bir sinek gösteriverir sana. Sinek küçüktür; ama mide bulandırır derler ya, kaza da yaptırır, can da acıtır. 🙂

 

Seçeceğin motosiklet hem neyi sevdiğini hem hangi doğa koşulunda ve trafikte neler yapacağını gösterir.

 

Scooter mesela; kullanımı en rahat, şehir içine uygun, otomatik vitesli olduğu için sürmesi kolay bir makinedir; ama tekerlekleri küçüktür. Ne kadar küçük tekerlek o kadar düşme riski. Bir de 400 cc 600 cc scooterlar var. Ben o kadar yüksek cc gücüne o kadar küçük tekerleği riskli buluyorum.

 

Cross bir makine kullanmayı seviyorsan bütün dağ bayırlar, toprak yollar sana göredir. Altı yere çarpmasın diye özellikle yüksek yapılır fren ve amortisörleri de araziye uygundur.

 

Endurolar ise dayanıklı, konforlu, gerektiğinde yüksek hız da yapabilen sağlam makinelerdir.

 

Racing kısa zamanda yüksek hız yapabilen bir makinedir. Sürati seviyorsan racing seversin. Trafik yerine pistte kullanımının daha doğru olduğunu düşünüyorum.

 

Chopper’a gelince; benim de sahip olduğum motosiklet türüdür. Kişiselleştirme imkânı fazladır. Sele boyundan tut, elciklerine, aynasına istediğin bütün parçalarını kendi zevkine göre değiştirebilirsin. Daha yavaş gider; ama güçlü makinedir. Aldığın motosiklete göre bir ömür kullanırsın.

 

Şimdi motosikletini seçtin, tarzını belirledin. Gelelim, nasıl alacaksın? Önce ehliyetini almalısın. Benim gibi yapma. Ehliyetini al, bu arada nasıl bir motosiklet istediğine de karar ver.

 

İlk alacağın motosikletin biraz hesaplı olmasında fayda var. Düşürdüğünde çok üzülmezsin, yedek parçası da pahalı olmaz. Hem sen de tecrübe kazanmış olursun.

 

Kasko yaptırabileceğin bir ikinci el tercih edebilirsin. Böylece sana az sorun çıkarır. Sıfır alacaksan başta çok pahalı olmayan bir marka öneririm.

 

Gelelim sigortaya… Zaten zorunlu trafik sigortasını yaptıracaksın. Bence kasko da yaptırmalısın; ama hatırı sayılır bir para ödeyeceğini bilmelisin. (Maalesef bu böyle…)

 

Bildiğini zannetme, öğrenmenin en büyük düşmanıdır.

Tekerinize Taş Değmesin.

Kemal DEMİR

Yorum Ekle