Gezgin Rehberi

Salzburg

1

Salzburg’ta mutlaka görülmesi gereken yerler;
Salzach Nehri’nin kenarında Alp Dağları’nın eteğinde kurulmuş 150 binlik nüfuslu şirin ve tarihi bir kent Salzburg. Wolfgang Mozart’ın da doğum yeri olan bu şehirde ona dair pek çok sembolü görmek mümkün. Dar sokakları, tarihi yapıları ve canlı hayatı ile güzel bir kaçamak noktası… Avusturya-Almanya arasındaki otoyol üzerinde bulunan şehre yolunuz düşerse diye mutlaka görmeniz gereken yerleri sıraladık.

1-) Old Town (Eski Şehir)
2
Şehrin en tarihi ve eski yeridir. Dar sokaklarında gezerken Barok, Ortaçağ ve Rönesans dönemine ait pek çok eseri görmeniz mümkün. Eski şehrin en önemli meydanı ‘Residence Meydanı’dır; ayrıca bu bölümde ‘Mozart’ın Evi’ ve tepeye çıkarak Dom’a ulaşabilirsiniz. Hafif bir tırmanışın ardından Salzburg’u tepeden görme fırsatını da size sunmakta… Ayrıca birçok kafe, dükkân ve pub da hizmet vermekte…

2-) Festun Hohensalzburg Kalesi
3
Yapımına 1077 yılında başlanan kale kuşkusuz krallığın en büyük ve görkemli yapılarından birisi… Bulunduğu tepe itibari ile şehrin pek çok noktasından görülme fırsatına sahip kaleye teleferik veya yürüyerek çıkabilirsiniz. Kale içerisinde Mozart’ı anmak için konserler düzenlenmektedir. Ayrıca içeride pek çok müze odası bulunmaktadır.

3-) Mozart’ın Evi
4
3-) Mozart’ın Evi Salzburg’a gelip Mozart’ı hissetmemek, evine uğramamak olmaz. Mozart 27 Ocak 1756’da bu evde doğmuş ve büyümüştür. 1880 yılında müze haline getirilen binada Mozart’ın kullandığı eşyalar, ilk piyanosu ve birçok belge bulunmaktadır. Ayrıca üst katında bir tiyatro sahnesi bulunmaktadır. Sanatseverlerin mutlaka görmesi gereken şehirlerden biri…

4-) Sazlburg Katedrali
5
Yerinde bulunan ilk kilisenin 774 yılında yapıldığı bilinse de yenilenmiş halinin yapımı 1628 yılında tamamlanmıştır ve Barok tarzı mimari ile yapılan katedral şehrin en önemli yapılarından biri konumundadır. 71 metre yüksekliğinde yeşil kubbeli çan kulesi ile dikkat çeken yapı bugün hala hizmet vermektedir. Ayrıca katedral içerisinde Mozart’ın vaftiz edildiği yeri de ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretsizdir.

5-) Mirabell Sarayı
6
1606 yılında tamamlanan saray Barok tarzında yapılmıştır. İsmi İtalyanca ‘harika, enfes’ anlamına gelmektedir. Bugün sadece mimarisi değil; bahçesi ile de büyük bir ihtişam içerisindedir. Eskiden piskoposluk sarayıyken şimdi belediye binası olarak hizmet vermektedir. Kaleye çıkmadan önce uğrayıp mutlaka görmelisiniz.

6-) Aziz Peter Manastırı
7
18. yüzyılda Rococo stilinde yapılmış. Şehrin en görkemli mimarisine sahip dini yapılarından biridir. Mutlaka görülmesi gereken bu binanın yerinde aslında 8. yüzyıldan beri tarihi bir manastır varmış. Aziz Peter manastırı bu kalıntıların üzerine inşa edilmiş. İç duvarları büyük mermer sütunlarla desteklenmiş. Tavanında ise göz alıcı freskler var.

7-) Residenz Sanat Galerisi
8
Hohensalzburg Kalesi içinde yer alan bu galeride 16. ve 19. yüzyıllara ait sanat eserleri sergileniyor. Burada 17. yüzyıla damgalarını vuran Rembrandt, Brueghel ve Rubens gibi birçok ünlü sanatçının eserleri bulunuyor. Ayrıca günümüz sanatçılarının da eserleri dönemsel olarak sergileniyor.

😎 Hellbrunn Sarayı
9
Hellbrunn Sarayı, Salzburg’a sadece 5 kilometre mesafede. İsteyenler bisiklet ile bile gidebilir. Prens Başpiskoposlar için 17. yüzyılda yaz sarayı olarak yapılmış. Minyatür göletleri, fıskiyeleri ve büyüleyici güzellikte süs bahçeleri çok çekici. Sarayın bahçesinde Avrupa’daki ilk açık hava opera oyununun sergilendiği taştan yapılmış bir açık hava sahnesi bulunuyor.

9-) Eisriesenwelt
10
Salzburg’un 40 kilometre güneyinde bulunan bu banliyöde dünyanın en büyük buz mağaraları bulunuyor. Dev buz kütlelerinin uzunluğu 42 kilometreyi buluyor. Yazın bile buz mağaralarının içindeki ısı 0 derece. Buraya gelenler sanki buzdan bir sarayı geziyormuş gibi oluyorlar.

Yorum Ekle