Gezgin Rehberi

Paris

1

Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerler;
Paris’i anlatmaya kelimeler yetmez; fakat sizin için mutlaka görülmesi gereken yerleri başlıca sıralamadan önce biraz bilgi vermekte fayda var. İlk olarak şehrimiz yaklaşık olarak 12 milyon nüfusu ile Avrupa’nın en kalabalık başkentlerinden biri konumunda ve hem tarihi eserleri hem de kültürel yapısı ile birçok dönemi daha iyi anlayabilmek için gelinmesi gereken şehirlerden biri… Seine Nehri’nin kıyılarında kurulmuş olan şehrin, araştırmalara göre yaklaşık 40.000 yıldır insanlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanıldığı belirlenmiştir. Aynı zamanda, şehir ülkenin kuzeyinde İle-de-France bölgesinde bulunmakta…

1-) Eiffel Tower (Eyfel Kulesi)
2
Paris denince hatta kimileri için Fransa denince akla ilk elen yapı tabi ki Eyfel Kulesi’dir. İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den alır. Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel’in firması tarafından, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. İlk başlarda Eiffel, Kule’ye sadece 20 yıl için müsaade almıştı. Dolayısıyla, 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından kalmasına izin verildi. Eyfel Kulesi 300 m. yüksekliğindedir. Zirvesindeki televizyon vericileri 27 m. daha yükseklik kazandırır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan çelik yerine demirden inşa edilmiş, özel teknikler sayesinde günümüze kadar sağlam olarak gelmiştir. Kamuya açık platformlar 57 m., 115 m. ve 276 m. yükseklikte bulunur

2-) LOUVRE MÜZESİ
3
Fransa’nın bir diğer simgesi de tabi ki Louvre’dur. Fransız ihtilâlinden sonra, 1793 senesinde, Fransa’da açılan ilk devlet müzesidir. Paris’te bulunan bu müze emsalleri arasında en ünlülerindendir. Louvre Müzesi; sekiz ayrı departmanda toplamda 380.000’den fazla obje ve sergilenen 35.000 sanat eserini içerir. Müzenin tamamını gezmeniz bile 2 hatta 3 gününüzü alabilmektedir. Ziyaretçilerin birçoğu Mona Lisa Tablosu gibi ünlü eserleri görüp buradan ayrılmaktadır. Tabi ki çok fazla vaktimiz olmadığı için biz de öyle yapıyoruz.

3-) NOTRE DAME KATEDRALİ
4
1345 yılında açılan katedralin ününün Fransa sınırlarlarını aşmasındaki en büyük etkenlerden biri kuşkusuz Victor Hugo’nun ünlü eseri Notre Dame Kamburu’dur. Bu eser sayesinde günümüzde pek çok ülkeden sanatseverler katedralin varlığı ile tanışmakta… Katedral Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir. Bulunduğu konum itibari ile şehrin merkezi ‘0’ noktası kabul edilmekte ve sadece dini değil; coğrafi olarak da öneme sahiptir. Turistler açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra, halen bir Roma Katolik Katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar. Katedral içerisinde pek çok süsleme, heykel ve eser bulunmaktadır.

4-) SACRE COEUR BAZİLİKASI
5
Şehrin en ünlü ve eski bölgelerinden biri olan Montmartre’de yer almaktadır. 1875 yılında başlayan inşaatı 1914’te bitmiş ve 1. Dünya Savaşı’ndan sonra açılmıştır. Şehrin 7 tepesinden 1’inde konumlanan ve ihtişamlı yapısıyla adeta: “Buradayım.” diyen yapıyı görmeden dönmek olmaz. İçerisinde çan kulesi, bronz kapılar, kriptanın tonozları, atlı heykeller, İsa Heykeli ve mozaiği bulunmaktadır. Hem bazilikayı gezebilir hem de muhteşem Paris manzarasını seyredebilirsiniz.

5-) Moulin Rouge
6
6 Ekim 1889 yılında inşa edilen ve ‘Kan Kan Dansı’ ile ünlenmiş bir kabaredir. Üzerinde bulunan kırmızı yel değirmeni, sembolleşmesinde çok etkili olmuştur. Kabare özellikle erkek müşterilerine elit erotik şovları, orijinal eğlence programları ve oyunları ile hizmet sunmaktadır. Yıl boyunca binlerce turist buraya uğramakta… Moulin Rouge yaşayan bir müze niteliği kazanmış ve özel bir mülkiyet olmasına rağmen bugün Paris’in sembollerinden biri haline gelmiştir. Binanın girişinde sinema afişlerini andıran birçok dile çevrilmiş program listeleri yer almakta ve ziyaretçilerine bilgi vermektedir.

6-) CHAMPS-ELYSEES (ŞANZELİZE CADDESİ)
7
Paris’in en ünlü meydanlarından Concorde ile Charles de Gaulle arasında uzanan 2 kilometrelik bir caddedir. Caddenin başında Arc de Triompe (Zafer Takı) bulunmaktadır. Ayrıca cadde dünyanın en şöhretli ve sosyetik bulvarlarının başında gelir. Üzerinde sağlı sollu olmak üzere birçok ünlü markanın butik dükkânları bulunmaktadır. Cadde üzerinde ayrıca özel günlerde kutlamalar ve yürüyüşler yapılmaktadır.

7-) CONCORDE MEYDANI
8
Fransa tarihinin en kanlı meydanı olan bu meydanda devrimden sonra binlerce kişi giyotin ile idam edilmiştir. Daha önce XV. Louis Meydanı adını taşıyan bu meydan 1795 yılında günümüzdeki adını almıştır. Meydanın ortasındaki Dikilitaş ise Luksor Tapınağı’ndan getirilmiştir. Çevresinde iki adet çeşme ve diğer şehirleri simgeleyen 8 adet heykel bulunmaktadır.

😎 VERSAY SARAYI
9
Fransa’nın baş sarayıdır. 1661 yılında yapımına başlanan saray zamanla bugünkü halini almıştır. Aslında tipik bir Fransız şatosudur. Merkezi krallığın yönetim yeri olarak Napoleon (Napolyon) pek çok lidere ev sahipliği yapmıştır. Saray bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Şehre 20 kilometre mesafede bulunan saraya ulaşmak için yerel banliyö trenlerini kullanabilirsiniz. Sarayın bir diğer ünlü bölümleri ise şapel, peyzaj ve bahçeleri ve Aynalar Galerisi’dir.

9-) DİSNEYLAND PARİS
10
Dünyaca ünlü eğlence parkı olan Disneyland’in Paris şubesidir. Şehre 30 kilometre mesafede bulunan bu eğlence parkına yine raylı sistem ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İçerisinde “Disneyland” ve ”Walt Disney Studios” olmak üzere iki farklı bölümü vardır. Giriş ücretleri bize biraz tuzlu gelse de her yaştan ziyaretçinin çok eğlenebileceği bir alandır. Eğer vaktiniz ve paranız varsa 2 günlük bir sürede parkın tamamını doya doya gezebilir ve tadını çıkarabilirsiniz.

10-) PANTHEON
11
Bir tapınak düşünün ki içerisinde Voltaire’den Emile Zola’ya, Jean Jacques Rousseau’dan Victor Hugo’ya pek çok ünlü Fransız ismin mezarı burada yer alsın. İşte tam da bu nokta, Roma’daki adaşının bir benzeri olan Paris Pantheon…
Tarihsel bir diğer önemi fizikçi Léon Foucault, 1851’de bu yapının kubbesinden aşağıya sarkıttığı 67 metrelik bir Foucault sarkacı ile dünyanın kendi çevresinde döndüğünü ispatlamış; bu deneyiyle Fransa ve tüm dünyada büyük ilgi uyandırmıştır. Paris’in bir diğer tepesinde yer alan bu eseri mutlaka görmelisiniz.

Daha fazla vakti olanlar için;
Orsay Müzesi
POMPİDOU MERKEZİ
SAİNTE CHAPELLE
LES INVALİDES
LÜKSEMBURG BAHÇESİ VE SARAYI
PARİS OPERA BİNASI
RESSAMLAR TEPESİ, PARİS (PLACE DU TERTRE)

Yorum Ekle