Gezgin Rehberi

Krakov

1

Krakov’da mutlaka görülmesi gereken yerler;
‘Değeri en bilinmeyen şehir’ seçilmiş bir yerden bahsediyoruz. İşte böyle bir özelliğe sahip bir şehir Krakov. 800 bin nüfusu ile Vistul Irmağı ile Wawel Tepesi’nin ayağında yer alan bu şehir sizi hem tarihi hem kültürel hem de eğlence hayatı ile doyuracak kadar sağlam bir alt yapıya sahip. Varşova’nın gölgesinde kalsa da Polonya tarihi için yeri ayrı bir önem taşımakta… İşte sizler için mutlaka görülmesi gereken yerleri sıraladık.

1-) Rynek Glowny
2
Sadece Polonya’nın değil Avrupa’nın en eski ve büyük meydanlarından biri olarak dikkat çekmekte… Aynı zamanda meydanda bulunan ve mutlaka görülmesi gereken yerleri de içinde barındıran bir yer. Rynek Belediye Kulesi, Aziz Mary Kilisesi, Skiennice olarak bilinen kapalı çarşısı gibi pek çok güzel yeri buradan başlayarak ziyaret edebilirsiniz. Meydanda hala kutlamalar ve törenler düzenlenmektedir.

2-) Meryem Ana Kilisesi
3
Şehrin kalbinde yer alan bu ihtişamlı kilise de Avrupa’daki pek çok büyük kilise gibi kutsanarak ‘Bazilika’ unvanını almıştır. 1347 yılında hizmete giren kilise bir yarışma ile belirlenmiş iki kuleye sahiptir. İki kardeşin yarışarak inşa ettikleri bu kulelerin ilginç bir hikâyesi de bulunmaktadır. Yarışmayı kazanan küçük kardeş, büyük kardeşi tarafından kıskanılarak bıçaklanmış. Bu bıçak kapalı çarşının girişinde sergilenmektedir. Krakov’un simgelerinden biri olan bu bazilikayı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

3-) Belediye Kulesi
4
13. yüzyılda inşaatı tamamlanan ve eskiden belediye binasına bitişik olan bu kule, zamanla belediye binasının yıkılmasıyla meydanda yalnız kalmıştır. 70 metre yüksekliğindeki bu yapı gotik tarzında yapılmıştır. Ayrıca dilerseniz kuleye tırmanıp meydanı yukarıdan izleyebilirsiniz.

4-) Aziz Florian Kapısı
5
Şehri korumak için inşa edilen bu kapının dili olsa da konuşsa diyoruz. 14. yüzyılda yine gotik tarzda inşa edilen bu kapı birçok savaşta şehrin ilk savunma hattını oluşturmuştur ve halkın gözünde ayrı bir öneme sahiptir. Kapının hemen arkasında bulunan Barbakan, bugün konser, gösteri ve toplantı merkezi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kapıdan geçerek bu alanı da ziyaret edebilirsiniz.

5-) Wawel Tepesi ve Katedrali
6
Şehrin en güzel noktalarından biri Wawel Tepesidir. Hem şehir manzarası hem de üzerinde yer alan tarihi Wawel Katedrali ve Kraliyet Sarayı bize görkemli bir manzara sunmaktadır. Burası devletin hem başkentlik hem de dini merkezliğini yapması ile de ayrı bir önem sahibi olmuştur. 11. yüzyılda inşa edilen katedralin bir diğer önemi ilk kralın burada taç giymiş olması ve daha sonraki kralların da burada taç giymeleri… Katedralin hemen önünde bulunan ve 15.yüzyılda yapılmış olan çanı da mutlaka görmelisiniz. Çok daha fazlasını görmek için katedralin içine girmenizi öneririz.

6-) Ejderha Mağarası
7
1843 yılında ziyarete açılan ve merdivenler ile inilen bu mağaranın farklı bir öyküsü var. Daha önceleri burada bir ejderhanın yaşadığı düşünülmekteymiş. Kral bu ejderhayı öldürene kızını vereceğini söylemiş. Bunun üzerinde Krak isminde bir tamirci ejderhayı öldürerek kralın kızıyla evlenmiş ve kral olmuş. Şehrin isminin de buradan geldiği var sayılmaktadır.

7-) Wawel Kulesi
8
Şehrin panoramik manzarasını görmek isteyenler için bulunmaz fırsat. 1460 yılında inşa edilen kule günümüzde halka açık konumda hizmet vermektedir.

😎 Czartoryski Müzesi
9
Polonya’nın en eski müzesidir. Polonya tarihine dair aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Ayrıca Leonardo Da Vinci’nin ‘Lady with an Ermine’ tablosu da burada yer almaktadır. Bu yüzden popüler olan müze tarih meraklıları için kaçırılmaması gereken bir yer.

9-) Oskar Schindler’in Fabrikası
10
Yahudi Gettosu’nda yer alan bu tarihi fabrika 2. Dünya Savaşı’nda 1100 Yahudi’nin Alman soykırımından kurtulmasını sağlamış önemli bir yapıdır. Burayı ziyaret etmeden önce Schindler List filmini izlemenizi öneririz.

10-) BONUS: AUSCHWİTZ
11
Şehir merkezinden 1 saatlik mesafede bulunan ve 2. Dünya Savaşı’nın en kanlı dönemine sahne olan bu toplama kampında binlerce Yahudi feci şekilde can vermiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan kampta esirlerin eşyaları, notları sergilenmektedir.

Daha fazla vakti olanlar için;
Tuz Madeni
Rynek Yeraltı Müzesi
Matejko Müzesi
Kazimierz (Yahudi Mahallesi)
Eski Sinagog
Aziz Adalbert Kilisesi

Yorum Ekle