Gezgin Rehberi

Floransa

0a

Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yerler

Bir şehir hayal edin ve her köşe başında bir tarihi eser olsun. Rönesans denince akla ilk o şehir gelsin. Leonardo da Vinci’den Medici’lere Michelangelo’ya kadar birçok ünlü ismin dokunuşları ile şekillensin. İşte bu şehir Floransa’dan başkası olamaz. Şehrin merkezine serpiştirilmiş onca özel eseri sadece birkaç saat yürüyerek gezebilme imkânını bize sunan şirin mi şirin, eski İtalya Krallığı’nın da başkentliğini yapmış bir yer. İtalya ve özellikle Floransa’ya gelmeden önce Rönesans ve Medici’ler hakkında biraz bilgi edinmeniz gezinize ayrı bir keyif katacaktır. Eğer buraya yolunuz düşüyorsa mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için sıraladık.
Ayrıca meydanda görülebilecek diğer yerler;
Giotto’nun Çan Kulesi
Aziz Giovanni Vaftizhanesi
Museo dell’Opera del Duomo
Loggia del Bigallo – (Kimsesiz Çocuklar Yetimhanesi)

1-) PİAZZA DEL DUOMO ve Floransa Katedrali
1a
Şehrin kalbi bu meydanda atıyor. Turistlerin en yoğun olduğu bu meydanda ne ararsanız var. Jonglörlerden, kafelere, tarihi eserlere kadar her şey burada toplanmış. Şehrin neresinden bakarsanız bakın kocaman kubbesi ve ihtişamı ile “şehrin efendisi benim” diyen bir yapı olan Duomo Katedrali, 1436 yılında hizmete açılmış. 114 metrelik yüksekliğinin yanında kubbesinin büyüklüğü ile de Rönesans’ın sembolüdür. Hemen yanındaki çan kulesi ayrı bir yapı olarak inşa edilse de bugün yapıyla beraber düşünülmektedir. Di Cambio ile başlayan Giotto, Talenti, Lapo Ghini ile devam eden ve son olarak Filippo Brunelleschi ile tamamlanan yapı Floransa’da görülecek yerlerin ilki konumunda… 85 metrelik kuleye çıkabilir; şehre kuş bakışı olarak bakabilirsiniz. Ayrıca meydanda görülebilecek diğer yerler;
Giotto’nun Çan Kulesi
Aziz Giovanni Vaftizhanesi
Museo dell’Opera del Duomo
Loggia del Bigallo – (Kimsesiz Çocuklar Yetimhanesi)

2-) Ponte Vecchio (Eski Köprü)
2a
14.yüzyılda inşa edilmiş, şehrin en eski ve en ünlü köprüsüdür. Köprünün üst kısmı bir bina gibi kapalıdır ve diğer köprülerden kendisini ayırır. Köprü Vecchio Uffizi ve Medici Sarayı’nı birbirine bağlar. Araştırmalara göre Vasari Koridoru 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Medici Ailesi’nin üyeleri şehrin içine gizlice girip çıkabilmek için bu köprünün üstündeki geçitleri kullanmışlardır. Arno Nehri’nin üzerinde ihtişamı ile harika bir manzara sunan köprünün üstünde bugün kuyumcu, takıcılar ve hediyelik eşya satan dükkânlar bulunmaktadır. Köprünün hemen başında, zamanında korum amaçlı yapılan, Mannelli Kulesi yer almaktadır.

3-) SANTA CROCE BAZİLİKASI
3a
İtalya, Floransa’da Franciskan mezhebinin en önemli kilisesi olup, Roma Katoliik Kilisesi’nin küçük bir bazilikasıdır. Santa Croce Meydanı’nda konumlanır ve Duomo’nin yaklaşık 800 metre güneyindedir. Yapı yeri (ilk seçildiğinde) şehir surlarının dışında ve bataklık bir topraktı. Michelangelo, Galileo, Machiavelli, Foscolo, Gentile, Rossini ve Marconi gibi bazı en meşhur İtalyanların mezar yeridir. Bu nedenle ayrıca Temple of the Italian Glories (İtalyan övünmeler tapınağı) (Tempio dell’Itale Glorie) olarak da bilinir.

4-) SANTA MARİA NOVELLA BAZİLİKASI
4a
Şehre tren ile gelecekler için hemen tren garının birkaç yüz metre ilerisinde bulunan yapıya ulaşım çok kolaydır. Novella, yeni, anlamını taşıyan bu dini yapı 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Tarihi ve mitolojik olayları simgeleyen birçok fresk bulunmaktadır. İçeri girmeseniz bile karşısındaki banklarda oturup atmosferi hissedebilirsiniz.

5-) PİTTİ SARAYI
5a
Nehrin diğer yakasında bulunan Floransa’nın en büyük sarayıdır. 15. yüzyılda Pitti Ailesi için inşa edilen saray Medici Ailesi’ne de ev sahipliği yapmıştır. Sarayın birinci katında 16. ve 17. yüzyıldan kalma önemli resimlerin görülebileceği Palatine Galerisi ve 19. yüzyıldan tasvirlerinin bulunduğu Kral Daireleri bulunmaktadır. Ayrıca sarayın son katında Modern Sanat Galerisi bulunmaktadır. Saray içerisinde Kostüm Galerisi ve Porselen Müzeleri de görülmeye değerdir. Sarayın hemen önündeki hafif eğimli yola oturup dinlenebilirsiniz. Bizden söylemesi…

6-)VECCHİO SARAYI VE SİGNORİA MEYDANI
6a
Adeta açık hava müzesini andıran şehrin bir diğer büyük meydanda birçok tarihi eser yer almakta… Heykeller, fıskiyeler, büstler adeta meydanın etrafına serpiştirilmiş. Davud Heykeli’nin bir replikası da meydanda bulunmaktadır. Ayrıca meydanın diğer tarafında Loggia dei Lanzi’da eserler sergilenmektedir. Meydanın asıl dikkat çeken noktası ise 94 metre yüksekliğindeki çan kulesine sahip Vecchio Sarayı’dır. 14.yüzyılda inşa edilmiş bu görkemli sarayın içinde Beş Yüzler Salonu; yani 500 konsey üyesine atfedilmiş salon ve Michelangelo’nun “Zafer” heykeli de burada görülebilir. Saray içerisinde Leylaklar Odası, Elementler Odası, Zambaklar Odası, Yunuslu Putto görülebilecek diğer yerlerdir.

7-) PİAZZALE MİCHELANGELO (Michelangelo Meydanı – Tepesi)
7a
Gelelim şehrin o meşhur tepesine… Şehri izlemek ve panaromik olarak her yerini görebilmek için muazzam bir konuma sahiptir. Özellikle gün doğumu ve batımını burada izlemek çok farklı bir haz sunacaktır size.

😎 PİAZZA DELLA REPUBBLİCA (Cumhuriyet Meydanı)
8a
Şehrin sosyetik meydanı burasıdır. Etrafında pek çok ünlü markanın mağazası, butik dükkânlar ve restoranlar bulunmaktadır. Duomo ile tren garı arsında kalmaktadır ve yürüyerek şehrin diğer önemli noktalarına kolaylıkla ulaşılabilir. Ayrıca batısında bulunan zafer takı meydanın havasını ayrı boyuta taşımakta…

9-) SAN LORENZO BAZİLİKASI
9a
Yapının mimari planı Brunelleschi tarafından 15. yüzyılda yapılmıştır. Medici Ailesi’nin desteği olsa da zamanla maddi imkânsızlıklar sonucu tamamlanamamıştır. Yapının içerisinde Donatello ve Michelangelo’nun eserleri bulunmaktadır. Ayrıca Medici Ailesi’nin üyelerine ait mezarlar da bulunmaktadır. Dışarıdan görünenin aksine iç kısmı birçok işleme ve süslemeler ile doludur.

10-) Baboli Bahçeleri
10a
16. yüzyılda Medici Ailesi’nin rakiplerinden Pitti Sarayı’nı almalarını kutlamak için yaptırdıkları Dünya’nın en ünlü bahçelerinden biridir.

Yorum Ekle