Gezgin Rehberi

Milano

1

Milano’da mutlaka görülmesi gereken yerler;
Kuzey Italya’da Lombardiya bölgesinde bulunan şehir, bugün metropolitan alanı ile birlikte Avrupa’nın en büyük ve kalabalık bölümüdür. 7,5 milyon nüfus ile turizm, ekonomi, moda ve otomotiv sektöründe söz sahibi şehirdir. Eğer yolunuz Milano’ya düşerse diye sizler için mutlaka görülmesi gereken yerleri sıraladık;

1-) Duomo di Milano
2
Duomo Meydanı’nda bulunan bu olağanüstü bir yapı olan Duomo di Milano şehrin bir numaralı sembolü desek yeridir. 1386’de inşaatı başlanan yapı 1905 yılında tamamlanmıştır. Dış cephesindeki işlemeler adeta dantelden yapılmış hissi vermektedir. Avrupa’nın en büyük 4. katedrali konumundadır. Gotik, Neoklasik ve Neo-Gotik tarzı kullanılarak yapılmıştır. Bugün hala hem törenlerde hem de kutlamalarda kullanılan katedral ziyaretçilere açıktır. İçerisinde eski papaz ve yöneticilerin de mezarları bulunmaktadır. e…

2-) Galleria Vittorio Emanuele 2
3
Adını ülkenin ilk kralından alan bu kapalı çarşı 1877 yılında hizmete açılmıştır. Dört koridorun birleştiği bir meydanda bulunan bu kapalı çarşıda dünyanın en ünlü ve popüler markalarının dükkânları yer almaktadır. Tabi ki bizim gibi birçok gezginin bütçesini çok ama çok aştığı için sadece vitrinlere bakmak ile yetiniyoruz. Yıl içerisinde ziyaretçilerin gezerlerken birçok çekim ekibi ve manken ile karşılaşması mümkün.

3-) La Scala Opera Evi
4
Milano’nun sanat merkezi burasıdır. 1778 yılında açılan bu opera binası günümüzde hala hizmet vermekte ve dünyanın birçok ünlü operacısını konuk etmektedir. 2000’li yılların başında iç akustiğini yenileme çalışmalarından dolayı restorasyon geçiren yapının içinde sanatçıların kostüm, enstrüman ve belgelerinin yer aldığı müze bulunmaktadır. Meraklısına ve sanatseverlere öneriyoruz.

4-) Santa Maria delle Grazie Basilica
5
Kiliseyi bugün popüler yapan şey, değişik mimarisi veya tarihinden çok içerisinde bulunan ve Leonardo Da Vinci’nin sanat eseri olan Son Akşam Yemeği Tablosu ‘dur. Kilisesinin yemekhanesinde bulunan bu eseri görmek için internetten bilet almanızı tavsiye ediyoruz; aksi durumda kilise önündeki uzun kuyruklardan içeri girmeye fırsat kalmıyor, maalesef.

5-) Sforzesco Şatosu (Milano Kalesi)
6
Milano’nun ilk dükü Francesco Sforza tarafından 15. yüzyılda yaptırılan şatodur. Şato’dan çok bir kale görünümüne sahiptir ve Milano’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. İçinde pek çok müze bulunmaktadır. Ayrıca kalenin hemen etrafında bulunan Sempione Parkı halk tarafından piknik yapmak için kullanılmaktadır.

6-) Monumental Cemetery
7
Öyle bir mezarlık yapmışlar ki oyunlardan çıkmış gibi. Kocaman kümbetlerin bulunduğu, büyük mezar taşlarının bulunduğu ihtişamlı ve korkutucu bir mekân; ama mutlaka görmeniz gereken bir yer. Tam bir açık hava müzesi… Bizden söylemesi…

7-) Brera Sanat Galerisi
8
Brera bölgesinde bulunan birçok sanat eserinin bulunduğu sanat galerisidir. 1950 yılında hizmete açılmış olan galeri ziyaretçilere açıktır.

😎 Stadio Giuseppe Meazza (San Siro)
9
Inter Milan ve A.C Milan takımlarının ev sahipliğini yaptığı tarihi stadyumdur. Stadyumun içerisinde her iki takıma da ait müzeler bulunmaktadır. Eğer gittiğiniz zaman bir maça denk gelirseniz mutlaka bu atmosferi yaşamalısınız.

9-) Basilica di Sant’Ambrogio
10
Katolik Üniversitesi’nin hemen yanında bulunan bu kendi halindeki yapı için çok eski bir mimari olduğu için İtalyan tarihini çok iyi yansıtmakta… Bu doku tam tarihseverler için bulunmaz bir nimet… Bizden söylemesi…

10-) BONUS: ‘COMO GÖLÜ’
11
Milano’dan banliyö treni ile 30-40 dakikada ulaşabileceğiniz dünyanın en ünlü göllerinden birisi… Pek çok ünlünün şatosunun ve malikânesinin yer aldığı bu eşsiz doğa harikasına mutlaka gitmelisiniz. Göl turlarına katılabilir veya füniküler ile tepeye çıkıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

11-) BONUS 2: MONZA PİSTİ
12
Yine şehir merkezinden tren ile 20-30 dakikada ulaşabileceğiniz bir mesafede olan İtalya’nın Formula 1’e armağanı bu tarihi pisti gezebilirsiniz. Küçük bir müze de bulunan bölgede yarışseverler büyük keyif alacaktır.

Daha fazla vakti olanlar için;
Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore
Dialogo nel Buio
Piazza Gae Aulenti
Abbazia di Chiaravalle
Civico Planetario Ulrico Hoepli
Milano Üniversitesi
Cardona Meydanı
Mercanti Meydanı
San Loreno Katedrali

Yorum Ekle