Gezgin Rehberi

Brüksel

1a

Brüksel’de mutlaka görülmesi gereken yerler;
1-) Grand Place
1a
Brüksel denince akla ilk gelen yer şehrin en hareketli yeri olan Grand Place Meydanı oluyor. Barok ve gotik tarzlar kullanılarak yapılmış olan, mimarilerin adeta dikdörtgen şeklinde ortalarında yarattıkları bu alana dar sokaklardan yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Brüksel’in en turistik yeri olan bu meydanda ve çevresinde birçok kafe, bar, restoran, hediyelik eşya satan dükkân bulunmaktadır. Meydana geldiğinizde gözünüze çarpan ilk yapı 14.yüzyılda açılmış olan ‘Hotel de Ville’ olacaktır. Diğer kontluk binaları da bu seriyi tamamlar şekilde meydanın etrafını çevrelemiş durumdadır.
Meydanda her yıl Ağustos ayında Brüksel Çiçek Halı Festivali gerçekleştirilmektedir. Begonyalardan oluşan bu dev halı meydanın ortasına yerleştirilip turistlere sergilenmektedir.

2-) Hotel de Ville (Brüksel Belediye Binası)
2a
1420 yılında açılan ve meydanın sembolü olarak bilinen bu dev yapı şu an Brüksel Belediye Binası olarak kullanılmaktadır. Mimarisi gotik tarzındadır. Binanın hemen ortasında bulunan kule, binanın en dikkat çekici yeridir. Kulenin hemen altında Aziz Mikail Heykeli bulunmaktadır. Asimetrik bir yapıya sahip kule zaman içerisinde pek çok hasar almasına karşın restorasyon çalışmaları ile günümüzdeki halini almıştır.

3-) Atomium
3a
Şehir merkezinin biraz dışarısında bulunan, şehrin diğer sembollerinden olan bu yapıya ulaşmak için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. 1958 yılında Dünya Fuarı için inşa edilmiştir ve dünyadaki en modern eserler arasında gösterilmektedir. Eserin içerisinde bulunan asansör ile üst katlara çıkabilir; burada bulunan restoranlara girip, en üst kata çıkarak şehir manzarasına karşı fotoğraf çekebilirsiniz.

4-) Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli)
4a
1618 yılında yapıldığı düşünülen ve tunçtan yapılan 61 santimetre boyundaki işeyen bir çocuğun betimlendiği, sadece Brüksel’in değil; tüm Belçika’nın sembollerinden biridir. Grand Place’a çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Zaten Brüksel genel olarak küçük bir şehir olduğu için her yere yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Hakkında pek çok rivayet bulunan heykel için bir de gardırop vardır. Dünyanın çeşitli yerlerinden hediye gelen kıyafetler bulunmaktadır. Özel günlerde bu koleksiyondan kıyafetler heykele giydirilir. Ayrıca kimi kutlamalarda Manneken Pis’den Belçika birası akıtılır ve insanlara dağıtılır.

5-) Karikatür Müzesi
5a
Özellikle çocukluk yılları 90’lara dayanan gezginler için ayrı bir keyif noktası olacak olan bu müze, diğer müzelerden çok daha farklıdır. Çünkü bu müze TenTen’den Şirinler’e kadar birçok çizgi roman ve karikatürü barındırmaktadır. Kısacası, karikatürün oluşumu ve gelişimine dair her türlü bilgiye burada tanık olacaksınız. Ayrıca içerisinde galeri, kütüphane ve sergi alanları bulunmaktadır.

6-) Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali
6a
Günümüzde turistler için müze olarak kapılarını açan katedral aynı zamanda kraliyet ailesinin düğün ve cenaze törenlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Gotik tarz kullanılarak inşa edilen yapı 12.yüzyıldan günümüze küçük bir kiliseden büyük bir katedrale dönüşerek gelmiştir. İçinde eski tarihi eserlerin ve değerli eşyaların da sergilendiği küçük bir müze bulunmaktadır.

7-) Mini Europe
7a
İstanbul’da bulunan Miniatürk’ün bir nevi benzeri olan; fakat Avrupa için tasarlanmış ve çeşitli ülkelerin sembol eserlerinin yer aldığı bir minyatür şehridir. Big Ben’den Atomium’a Eiffel Kulesi’ne kadar pek çok eserin 1:25 ölçeğinde küçülmüş halini burada görebilirsiniz.

😎 Belçika Kraliyet Sarayı
8a
18.yüzyılda kraliyet ailesi tarafından kullanılmak için yapılmış resmi bir saray olsa da günümüzde bu amaçla kullanılmamaktadır. Bugünkü binanın yerinde eskiden de çok benzer bir bina olduğu söylenmektedir. Ayrıca sarayın içerisinde Belçika tarihinin sergilendiği Musee Belvue adında müze bulunmaktadır.

9-) Parc du Cinquantenaire (Cinquantenaire Park)
9a
Belçika’nın bağımsızlığını sembolize etmek için yapılmış en büyük parklardan biridir. Özgürlüğünün 50.yılında, bunun anısına yapılmıştır. 1880 yılında açılan parkın içinde gölet alanları, çiçekler, zafer takı ve birçok değerli eser bulunmaktadır.

Bonus:

Görülebilecek diğer yerler;

AUTOWORLD
KRALİYET SİLAH VE ASKERİ TARİH MÜZESİ
MÜZİK ENSTRÜMANLARI MÜZESİ
BRÜKSEL OYUNCAK MÜZESİ
SAİNT JACQUES SUR COUDENBERG KİLİSESİ
HORTA MÜZESİ
BASİLİQUE NATİONALE DU SACRE-COEUR

Yorum Ekle