Gezgin Rehberi

Amsterdam

1

Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken yerler;
Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken yerler; 12. yüzyılın başında Amstel Irmağı’nın kıyısında kurulmuş olan, bugün Hollanda’nın kültürel, turizm ve ekonomi başkentidir. Şehrin nüfusu kozmopolitan alanı ile birlikte 1,5 milyona yaklaşmaktadır. Şehrin her yerinde iç içe geçmiş kanallar bugün şehrin simgesi haline gelmiştir.

1-) Dam Meydanı
2a
Şehrin en yoğun turistik bölgesi ve merkezidir. Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt, Madame Tussauds Müzesi, Damrak Caddesi, De Bijenkorf, Kalverstraat hemen bu meydanın çevresinde bulunan turistik açıdan önemli yerlerdir. Amsterdam zaten yürüyerek gezilebilecek şehirlerin başında gelir. 3-4 saatte bütün şehri gezmeniz olanaklıdır.

2-) Koninklijk Paleis (Amsterdam Kraliyet Sarayı)
3a
Dam Meydanı’ndaki en görkemli yapı olarak göze çarpan saray bugün kutlamalar ve törenlere ev sahipliği yapmaktadır. Müze olarak da hizmet veren binada Napolyon döneminden kalma pek çok eser hala sergilenmekte ve Amsterdam’ın ihtişamlı tarihini sunmaktadır.

3-) Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)
4a
Dam Meydanı’nın bir diğer yakasında bulunan kilise 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Kralların taç giyme törenleri için kullanılmaktadır. Meryem Ana ve Azize Caterina’ya adanan kilise Oude Kerk’ten ayrılması için Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) adını almıştır. Kilise sergi zamanları dışında ziyaretçi girişine kapalıdır. Amsterdam’a gidecekler kilisenin sergi dönemlerini şehrin belediye sayfasından takip edebilir ve açık olduğu dönemde ziyaret edebilirler.

4-) Madame Tussauds Müzesi Amsterdam
5a
Bir taş ile 3-4 kuş vurmak bu olsa gerek. Yine Dam Meydanı’nın hemen diğer tarafında ise ünlü Madame Tussauds Müzeleri’nin Amsterdam şubesini görebilirsiniz. Bal mumundan yapılmış eserleri yakından görmek için sabahın erken saatlerinde sıraya girmeniz gerekmektedir. Özellikle bayram ve tatillerde müzeye girmek için önceden internet üzerinden bilet almanız gerekmektedir. Zaman sorunu olmayanlar için öneririz.

5-) Amsterdam Kanalları
6a
Amsterdam’ı diğer kanal şehirlerinin ayıran en önemli özelliği huzur dolu ve sizi uzun bir serüvene götüren masal yolları gibi olmasıdır. Hemen her köşe başında bir ucuna rastlayabileceğiniz bu kanallarda ister turlara katılabilir ister köprülerinde fotoğraf çektirebilir isterseniz hemen yanlarında bulunan banklarda oturup hayaller kurabilirsiniz.

6-) Red Light District
7a
İşte Amsterdam’ın bir diğer yüzü; Günahlar Şehri olarak adlandırılmasına sebebiyet veren o ünlü Kırmızı Fener Mahallesi… Burası bir liman kenti olan Amsterdam’ın 13-14. yüzyılda şehre gelen ve uzun süredir kadın görmemiş olan denizcilere hizmet vermek için kurulmuş bir genelev mahallesidir. Binlerce turist her yıl burayı görmek için şehre gelmektedir. Dar sokakların ve ana merkez noktası olan kanal kenarındaki bu kırmızı ışıklı camlarda birbirinden güzel Avrupalı, Asyalı ve Afrikalı kadınlar sizi içeri davet etmekte… Tabi ki belli bir ücreti de var. Unutmadan fotoğraf ve video çekilmesini yasaklamışlar. Ola ki yakalanırsanız, çok sert tepkilerle karşılaşabilirsiniz.

7-) Rijksmuseum (Hollanda Ulusal Müzesi)
8a
Burası Hollanda tarihinin her dönemini yansıtan eserlerle dolu en ünlü müzedir. Tablolar, heykeller, mozaik zemin, Asya pavyonu, modern sanat, altın çağ gibi birçok eser ve önemli yapı bulunmakta… Biraz pahalı olmasına karşın vakti olanlar içeri girebilir; olmayanlar ise Museumplein adındaki bu bölgede “I’m Amsterdam” yazısı önünde fotoğraf çektirebilirler.

😎 Anne Frank Evi
9a
2. Dünya Savaşı’nda Alman istilası sırasında iki yıl boyunca ailesi ile birlikte saklanmış olan küçük bir kız çocuğu olan Anne Frank’ın evidir. Aile, evde bulunan gizli bölme sayesinde düşman askerlerinden saklanmıştır. Fakat ihanete uğradıktan sonra sürgüne gönderilmiş ve burada vefat etmişlerdir. Anne Frank burada kaldığı süre boyunca günlük tutmuş ve bu günlüğü milyonlarca insan tarafından merak ile okunmuştur. Vakti olanlar için önerilebilecek yerlerden biri de bu evimiz. Ayrıca evin 3-4 bina yanında Anne Frank’ın küçük bir heykeli de bulunmaktadır.

9-) Vondelpark
10a
Amsterdam’ın oksijen kaynağı, yemyeşil bir alan… İçerisinde göletler, heykeller, bahçeleri ile görülmeye değer bir yer. Her yıl milyonlarca turistin akın ettiği; hatta güneşli günlerde plajdaymışsınız hissini yaratacak kadar insanların mayo ve bikiniler ile güneşlendiği bu güzel park, eskiden şehrin dışında kalırken; artık merkezi konumundadır. Museumplein; yani Hollanda Ulusal Müzesi ve Van Gogh Müzesi’nin hemen 1-2 sokak yukarısında bulunmaktadır.

10-) Van Gogh Müzesi
11a
Sadece Hollanda’nın değil; tüm Dünya’nın en ünlü müzelerinden biridir. 1973 yılında açılmış olan bu müze ünlü ressamın eserlerinin sergilendiği ve hayatına dair izlerin taşıdığı bir ev konumundadır. Ziyaret etmek isteyenler internet üzerinden bilet almak durumundadır; çünkü milyonlarca turist her yıl burayı ziyaret etmektedir ve bunun için böyle bir çözüm bulmuşlar. Yine vakti olan ve sanatseverler için mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Bonus:

Daha fazla vakti olanlar için;

REMBRANDTPLEİN
OUDE KERK (Eski Kilise)
AMSTERDAM ÇİÇEK PAZARI
HEİNEKEN EXPERİENCE (Bira Fabrikası)
COFFE SHOPS
BEGİJNHOF (Manastır)

Yorum Ekle