Gezgin Rehberi

Bratislava

1

Bratislava’da mutlaka görülmesi gereken yerler;
Slovakya’nın 450.000 nüfusu ile hem en büyük şehri hem de başkentidir. Bulunduğu konum ile ülkenin en batısında Avusturya ile Macaristan’a sınırları bulunmaktadır. Bratislava; parlamentosu, devlet binaları, üniversiteleri, müzeleri ve tiyatroları ile Slovakya’nın siyasi ekonomik ve kültürel merkezidir. Slovaklar, Almanlar, Macarlar, Avusturyalılar, Çekler ve Yahudiler şehrin geçmişinde güçlü izler bırakmıştır.

1-) Bratislava Old Town (Eski Şehir)
2
Şehrin en eski ve merkezi noktası burasıdır. Kafeler, restoranlar, barlar ve çok daha fazlası burada toplanmış durumda. Bratislava Kalesi de bu bölgenin içerisinde yer almaktadır. Ayrıca heykeller, çeşmeler ve daha birçok eser bölgenin çeşitli yerlerinde yer almakta… Şehre ‘Heykeller Kenti’ diye de hitap edilmekte. Bunun sebebi her köşe başında bir heykelle karşılaşıyor olmanız. Bunlardan başlıcaları; Scöne Naci Heykeli, Cumil, Napolyon Tasviri ‘dir. Ayrıca meydanda Ulusal Slovak Tiyatrosu da bulunmaktadır. Yine diğer küçük şehirler gibi bir taşla birkaç kuş vuruyoruz burada da…

2-) Bratislava Kalesi
3
Şehre tepeden bakan bir konumda duran kale aynı zamanda sembol eserlerin başında gelir. Kale bugünkü görünümünü 2.Dünya Savaşı’ndan sonraki restorasyon çalışmalarından sonra almıştır. Eskiden krallığın merkezi konumunda bulunan kale, bugün ‘Tarih ve Arkeoloji Müzesi’ni de bünyesinde bulundurmaktadır.

3-) Devin Kalesi
4
Muranska Bölgesi’nde bulunan kale iki nehrin (Tuna ve Morova) birleştiği yerde konumlanmaktadır. Tarih boyunca stratejik önemi sayesinde pek çok savaş atlatmış kale, günümüzde Ulusal Anıt olarak sergilenmektedir. Doğa ile iç içe bir konumda bulunmasından ötürü kaleyi gezerken tarihi daha iyi hissedebilmeniz olanaklıdır.

4-) Aziz Martin Kilisesi
5
1452 yılında hizmete girmiş olan kilise sadece Bratislava’nın değil; aynı zamanda Slovakya’nın da sembol kiliselerinden biridir. Kilise ‘Taç Giyme Törenleri’ ile meşhur olmuştur. İbadethaneler içerisinde en prestijli olanıdır. Gotik mimari tarzında yapılan kilise, zaman içerisinde yeni bölümler ve şapellerin eklenmesi ile bugünkü görünümünü almıştır.

5-) Aziz Michael Kulesi
5
Şehirdeki gotik mimarinin bir diğer eseri olan 4 giriş kapısından biridir. Kapının ortasında 51 metre yüksekliğe sahip kule bulunmaktadır. Kuleden Bratislava manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca kulenin hemen yanında bulunan silah müzesini de gezebilirsiniz. Eskiden şehrin merkezine bu kapıdan giriş yapılırmış. 29 farklı şehre olan uzaklığı gösteren ‘sıfır kilometre taşı’nı da görebilirsiniz.

6-) Novy Most (Yeni Köprü) ve Ufo Gözlem Kulesi (Ufo Observation Deck)
7
Tuna Nehri üzerine kurulmuş olan bu köprünün yanında yürüyüş yapabilir, çevresinde dolaşabilirsiniz. Ayrıca köprünün üzerinde bulunan gözlem kulesi belirli zamanlarda turistlerin ziyaretine de açılmakta…

7-) Mavi Kilise
8
Old Town bölgesinin bir diğer popüler yeri de mavi kilise… Church of St. Elizabeth adı ile bilinen kilise masmavi görünümü ile hala dini bir merkez konumunda…

😎 Slavin Anıtı
9
Şehrin panaromasının yapılabileceği ve her noktasının görülebileceği bir tepede bulunan Slavin Anıtı 2. Dünya Savaşı’nda düşen sovyetler ve liberalleşen Bratislava adına yapılmış bir anıt.

Yorum Ekle