Haftalık Yazılar

Korku.!.

korku-1

Korku filmlerinin sadece film severler için değil, aynı zamanda, herkes için ayrı bir yeri vardır. İşte, sizin için en iyi korku filmlerini sıraladık.

 

1-) Kuzuların Sessizliği

korku-2

Thomas Harris’in aynı adlı romanından beyaz perdeye aktarılan, yönetmenliğini Jonathan Demme’nin yaptığı, başrollerinde Jodie Foster ve Anthony Hopkins yer aldığı korku filmleri tarihinin en kanlı ve en gerilimli filmleri arasına adını altın harflerle yazdırmış bir eser; orijinal adı ile ‘The Silence of the Lambs’ listemizin ilk sırasında… Kuzuların Sessizliği, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmektedir.

Genç FBI ajanı Clarice Starling (Jodie Foster), yüksek güvenlikli bir tımarhaneye girerek bir psikiyatr iken yamyamlık yapan bir kitle katiline dönüşen Hannibal Lecter’in (Anthony Hopkins) hastalıklı zihninin derinliklerine inmeye çalışmaktadır. Starling’ in bir seri katili yakalamak için ipuçlarına ihtiyacı vardır. Ancak ne yazık ki, Lecter ile yaşadığı Faustiyen ilişki sonunda onun kaçışına sebep olur ve artık iki ayrı seri katil karanlıklarda serbestçe dolaşır.

1991 yılı yapımlı film 118 dakika boyunca sürükleyici senaryosu ile izleyenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

 

2-) Hannibal

korku-3

İlk film Kuzuların Sessizliği’nin devam filmi olan yapım 2001 yılında Ridley Scott tarafından beyaz perdeye uyarlandı. Başrollerini Anthony Hopkins, Julianne Moore, Gary Oldman paylaşmakta…

Hannibal Lecter, gizlenmek için bir barınak olarak kendine Floransa’yı seçmiştir. Başka bir suçlu ise onunla yeniden yüz yüze gelmenin planlarını yapmaktadır. Hannibal Lecter’ın dünyada değer verdiği tek insan olan Starling, bu ikilinin arasındaki gerginlik nedeniyle tehlikededir. Ajan Starling, iki azılı suçlunun arasında bir şekilde hayatta kalmak için elinden gelenin en iyisini yapmak durumundadır.

 

125 dakika süren film aksiyon ve gerilimi ile ilk filmi beğenenler tarafından da tam not almış durumda…

 

3-) Elm Sokağı Kâbusu

korku-4

Freddy Krueger karakterinin ünü filmin de üzerine çıkmış ve sadece 1980’lerde değil, günümüzde de hâlâ korkulan bir karakter olarak sinema tarihinde yer almaktadır. İşte, çağının ötesine geçip bugün bile konuşulan bu harika filmde sıralamamızda 3. sırada yer alıyor.

Yönetmen koltuğunda Wes Craven’ın yer aldığı filmin konusu;

Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles şehrinde gençlerin uykuları sırasında ölmesiyle başlıyor. Hikâye Freddy Krueger adlı bir seri katilin yıllar önce Elm Sokağı sakinleri tarafından linç edilmesi ile birlikte, yıllar sonra intikam için yine aynı mahalleye gelmesini konu alıyor. Parmaklarındaki bıçaklar ile rüyalarına girdiği gençleri feci şekilde öldüren Freddy’den kaçmanın veya onu alt etmenin bir yolu var mı acaba? İşte, film boyunca bu sorulara cevap arayacağınız harika bir başyapıt karşınızda…

1990 yılında yayına giren film 91 dakika sürmekte ve başrollerini Robert Englund, Johnny Depp, Heather Langenkamp paylaşmakta…

 

4-) Halka 1

korku-5

Japon korku filmi Ringu’dan esinlenerek yeniden yapılan ABD yapımı bu korku filmi 2002 yılında vizyona girmiş ve bu güne kadar çekilmiş olan diğer korku filmlerinden daha farklı bir konsepte sahip olmasıyla kısa sürede üne kavuşmuştur.

Filmin başrollerini Naomy Watts ve Martin Henderson paylaşmaktadır. Yönetmenliğini ise Gore Verbinski yapmıştır. Film 115 dakika sürmektedir.

Film içerisinde karanlık ve ruhani görüntülerle dolu bir videokasetini izleyenlerin 7 gün içerisinde ölmesi sonucu Rachel Keller adlı gazetecinin bu olayı araştırması ile başlıyor. Rachel’in de bu kaseti izlemesiyle artık bu gizemi çözmek için ya 7 günü vardır ya da kötü Ruh Samara’nın bir sonraki kurbanı olacaktır.

Sürükleyici öyküsü ile izleyenlerden tam not alan filmi biz de sizin için öneriyoruz.

 

5-) Jaws 1

korku-6

1975 yılında vizyona giren bu başyapıt deniz, okyanus denince akla gelen ilk korku filmi olarak tarihteki yerini almaktadır. Peter Benchley’in çok satan romanından uyarlanan filmi Steven Spielberg yönetmiştir. Başrollerinde ise Roy Scheider, Richard Dreyfuss ve Rober Shaw yer almaktadır. Ülkemizde 1981 tarihinde vizyona giren film bugün bile benzerlerinin öncüsü konumunda… 2001 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından ‘kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli’ filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmektedir.

Film, bir tatil beldesi olan Amity Adası’nı beyaz bir köpekbalığının ziyaret etmesi ile başlar. Adanın adeta belası haline gelen köpekbalığı belediye başkanı ve yetkililer tarafında gizlenmekte ve önemsenmemektedir. Fakat küçük bir çocuğun ölümüyle birlikte her şey gün yüzüne çıkar ve artık herkes bu seri katili yakalamak için sefer olur.

Serinin diğer filmleri Jaws 2, Jaws 3, Jaws 4’te aynı konu üzerinden gitmektedir. İlk filmi sevenlere, diğer filmler de kendisini izlettirecektir.

6-) Son Durak 1

korku-7

Başınıza gelebilecek facia, kaza veya olayları önceden görebiliyor olsaydınız ne yapardınız? İşte bu filmde ana karakterimiz Alex Browning’in böyle bir yeteneği var. Zaman ve korku konulu filmlerin öncülerinden Son Durak serisinin ilk filmine de listemizde yer veriyoruz.

2000 yapımlı filmin yönetmeni James Wong, başrollerini ise Dewon Sava, Ali Larter, Kerr Smith ve Sean William Scott paylaşmakta…

Filmde Alex Browning isimli genç okul gezisi için Paris’e uçak ile yapacakları seyahat başlamadan hemen önce bir uçağın havada parçalanacağını görür ve arkadaşlarını da inandırarak uçuşa katılmamalarını sağlar. Gerçekten de uçak kalkıştan kısa bir süre sonra havada infilak eder ve kader artık bu uçaktan kurtulan gençlerin peşine düşer. Azrail’in onları almak için beklediği noktalarda başlarına gelen ilginç kazalar ve kader oyunları filmin ana hatlarını oluşturmakta… Bakalım karakterlerimiz kader karşısında ne yapacaklar?

Filmin diğer serilerinde farklı karakterler ve farklı bir olay örgüsü yer almaktadır. İlk filmi mutlaka seveceksiniz. Ardından diğer filmleri de izleyeceğinizi garanti ediyoruz. Şimdiden iyi seyirler…

 

7-) Kuşlar

korku-8

Sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden Alfred Hitchcock’un eseri olan Kuşlar, 1963 yılında vizyona girmiştir. Başrollerinde Tippi Hedren, Rod Taylor’ın yer aldığı film dönemin en iyi korku filmleri arasında gösterilmektedir. Hatta o kadar etki yaratmıştır ki özellikle ABD ve İngiltere’de kargalara karşı izleyiciler üzerinde yıllarca süren bir etki bırakmıştır. Bugün bile pek çok filme ilham kaynağı olan film, korku filmleri içerisinde mihenk taşı görevi görmektedir.

Film, Kuzey Kalifoniya’da tatil yapan Hitchcock’un o bölgede kuşların insanlara saldırdığına dair bir gazete haberi okumasıyla ortaya çıkar. Bu gazete haberini, daha önce de kitaplarından uyarlamalar yaptığı Daphne du Maurier’in aynı adlı kısa hikâyesi ile birleştiren Hitchcock, sinema tarihinin en ünlü filmlerinden birine imza atmış olur. Bu film kendisinden sonra gelecek, doğanın insandan öç alması temalı filmlerini büyük ölçüde etkilemiş ve bir klasik hâline gelmiştir.

 

Zengin, güzel ve şımarık bir genç kadın olan Melanie Daniels (Tippi Hedren), San Francisco’daki bir evcil hayvan dükkânında yakışıklı ve ilginç biri olan avukat Mitch Brenner (Rod Taylor) ile tanışır. Melanie, Mitch’in bu dükkânda ona oynadığı küçük oyuna kızsa da ondan hoşlanır. O gün Mitch’in kızkardeşinin doğum günü için aradığı; fakat bulamadığı kuşları satın alır ve bunları hediye olarak Mitch’in Pasifik kıyısındaki küçük bir kasaba olan Bodego Bay’deki evine götürmeye karar verir. Kasabadaki hayat ilk başlarda Melanie’ye normal gözükse birkaç gün sonra kasaba ve çevresindeki kuşlar tuhaf davranmaya ve sebepsiz bir şekilde insanlara saldırmaya başlar. Kuşların saldırıları kısa bir süre içinde ölümcül olacak, insanlara yaptıkları saldırılar sertleşecektir. Zira kuşlar bir çiftçinin evinin camını kırarak içeri girer ve çiftçiyi gözlerini oyup öldürürler; keza Melanie’nin tanıştığı genç kadın da onların kurbanı olacaktır. Her türden kuşun yarattığı bu olaylar karşısında korkan ve ne yapacağını bilemeyen kasaba halkı kafesteki kuşlar gibi evlerine, dükkânlarına sığınır ve bir anlamda içeride hapis kalırlar.

 

😎 Çığlık 1

korku-9

Listemizdeki bir başka Wes Craven filmi daha karşımızda… 1996 yılında maskeli seri katil konulu filmlerin başlıca örneklerinden biri olan Çığlık, korku filmlerine hiç kuşkusuz farklı bir bakış açısı getirmiştir. Başrollerinde David Arquette, Neve Campbell, Courteney Cox, Matthew Lillard, Rose McGowan, Skeet Ulrich, Drew Barrymore’ın paylaştığı ilk film öyle bir başarı yakaladı ki, kendisinden sonraki çekilen seri filmlerin başlangıcı oldu.

Casey adındaki lise öğrencisinin tanımadığı bir kişiden aldığı telefon ile başlayan hikâye şehirde giderek büyüyen bir korkuya sebep olur. Genç kurbanlarını telefonda oyalayarak tek tek öldüren seri katil ‘kedi-fare oyunu’ sayesinde kim katil, kim şüpheli sorusunu film boyunca sürdürmektedir. Eğer hâlâ izlemediyseniz, bu güzel film serisinin ilkini şiddetle öneriyoruz.

 

 

9-) Diğerleri

korku-10

Yönetmenlik koltuğunda Alejandro Amenábar’ın yer aldığı gerilim-korku tarzındaki film 2001 yılında vizyona girdi. Başrollerinde Nicole Kidman, Elaine Cassidy, Christopher Eccleston yer almakta…

Amerika İkinci Dünya Savaşı’nın yaralarını sarmaya çalışmaktadır. New Jersey’de hayatını devam ettirmekte olan Grave ise savaşta eşini kaybetmiştir. Çocuklarının güneşe karşı alerjisi olduğundan oldukça karanlık bir evde yaşamaktadırlar. Grace, onlardan yardım almak üzere malikânelerine gelen insanlara yardım edip onlara iş vermektedir. Grace’in kızı olan Anne ise, Victor isimli bir hayali arkadaşa sahiptir. Bir gün oluşan sis yüzünden evin dünyanın geriye kalanıyla olan irtibatı tamamen kesilir. Grace ve çocukları, bir türlü güvenemedikleri çalışanlarıyla beraber yalnız kalmışlardır.

 

10-) Aynalar

korku-11

Yönetmenliğini Alexandre Aja’nın yaptığı filmin başrollerini Kiefer Sutherland, Paula Patton, Cameron Boyce, Amy Smart paylaşıyor. Film 2008 yılında vizyona girdi. Eleştirmenler tarafından örnekleri içerisinde ayrı bir yere konan film bizim de listemize girmeye hak kazandı.

 

 

Filmin konusu;

Eski bir polis olan Ben Carson’ın yeni işi bir süper markette gece bekçiliğidir. Çalıştığı süper market bir zamanlar büyük bir yangın geçirmiş ve çalışanları bu yangından ölmüştür. Carson, gece bekçiliği yaptığı süreçte süper marketteki aynalar üzerinde gariplikler fark eder. Film, Carson’un zaman içerisinde bu garipliklerin nedeninin aynaları kontrol eden kötü bir ruhun olduğu fark etmesi ile kötü ruha karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor.

Filmin bir de uzak doğu versiyonu bulunmakta…

 

11-) Testere 1

korku-12

Korku filmleri dendiğinde akla ilk gelen filmlerden birisi de hiç kuşkusuz James Wan’ın yönetmenliğini yaptığı ve diğer filmlerinin de öncülüğünü yaptığı Testere 1 filmidir. İlk filmde Tobin Bell’e Dina Meyer, Leigh Whannell, Cary Elwes, Ken Leung, Danny Glover eşlik etmekte…

Filmde ellerinde birçok imkân olmasına rağmen hayatlarından sürekli olarak şikâyet eden veya hırsları yüzünden başkalarının hayatlarını yok eden insanlara karşı 2. bir şans oyunu oynayan sıra dışı seri bir katilin öyküsünü anlatmaktadır. İmkân dışı seçimlerde bulunması gereken kurbanlar, ellerinden gelen mücadeleyi verirlerken farkında olmadan yaşamak uğrunda neleri feda edebileceklerine de şahit olmaktadırlar. Bu katilin son kurbanları Adam ve Dr.Lawrence Gordon’dur. Bu adamlar birbirlerini hiç tanımazlar; ama gözlerini açtıklarında aynı odadadırlar. Yerde kanlar içinde başka bir yabancı yatmaktadır. Yerde yatan adam kendini başından vurarak öldürmüştür. İpuçlarını kullanarak neler olup bittiğini çözmeye çalışırlar. An itibari ile sekiz saatleri vardır. Bu sürenin sonunda ya içlerinden biri ölecek ya da katil her ikisini de öldürecektir.

 

2004 yılında vizyona giren ilk film 103 dakika boyunca izleyicileri adeta dondurarak ekrana kilitlemekte… Bizden söylemesi! Serinin devamını izlemek için sabırsızlanacaksınız.

 

 

12-) Hayvan Mezarlığı 1

 

1989 yapımlı filmin yönetmenliği Mary Lambert yapmakta ve oyuncu kadrosunda Stephen King, Miko Hughes, Dale Midkiff, Fred Gwynne, Denise Crosby isimler yer almaktadır.

Pek çok aile için taşınmak yeni bir başlangıçtır. Ancak Creedler için bu, sonun başlangıcı olabilir. Çünkü taşındıkları yer Hayvan Mezarlığı’nın tam yanıdır. Bu mezarlık yeniden canlanma gücü olan gizemli yerlilerin gönüllü olduğu toprakları barındırmaktadır. Korku ustası Stephen King sizi ve Creed’leri cehenneme götürüp geri getirecek! (Ama Creed’lerin dönüş bileti olmayabilir.) Bu korku dolu gezide rehberiniz, hayatın sırlarını ve bazen ölümün bir kurtuluş olduğunu bilen yaşlı Jud Crandall…

100 dakikalık süreye sahip bu sıra dışı film, her dakikasında aklınızı kurcalayacak ve yıllar geçmesine rağmen hâlâ nasıl listelerin zirvesinde yer aldığını kanıtlayacak.

 

 

 

Yorum Ekle